Mechanizm różnicowy i blokady mostów - Rozmaitości - Off-fear

Przejdź do treści

Menu główne:

Mechanizm różnicowy i blokady mostów

Opublikowany przez w mechanika ·
Tags: mechnizmróżnicowyblokadymostów
Niektóre terenówki są wyposażone w blokady mostów, lub przynajmniej w jedną blokadę. Ale o co chodzi? Jeśli ktoś Ci powiedział, że to do jazdy w terenie, cóż, miał racje ale... Wykorzystanie blokady tam, gdzie nie jest ona potrzebna zwykle kończy się źle. Jeśli nie wiesz dokładnie jak to działa, lepiej nie używaj, dłużej pojeździsz swoim ukochanym 4x4.

Ale po kolei. Każdy współczesny samochód wyposażony jest w mechanizm różnicowy. Rozwiązania konstrukcyjne są różne zawsze jednak chodzi o to samo. Koła mogą kręcić się z różną prędkością. Dziwne? Wcale nie. Wyobraź sobie co by się działo gdybyśmy pokonywali ronda lub łuki, a koła wewnątrz okręgu i na zewnątrz musiałyby kręcić się tak samo szybko? Przecież one muszą pokonać inną drogę. Nie wierzysz? Narysuj kółko na papierze, a wewnątrz drugie. Różnica odległości między nimi to szerokość Twojego auta. Widać, że różnica jest znaczna. Dlatego właśnie wymyślono mechanizm różnicowy. Dzięki niemu samochód wie.
Dokładnie jak to działa pokazuje ten filmik, jest świetny, gorąco polecam.

Jeśli to czytasz zakładam, że masz swoje 4x4 lub chcesz mieć ale widok aut terenowych w terenie nie jest Ci obcy. Widziałeś/aś jak taki samochód bezradnie buksuje lub kręci kołem w powietrzu ale się nie porusza? Sądzę, że tak. To efekt działania mechanizmu różnicowego. Cała siła napędu jest przekazywana na koło, które ma mniejszą przyczepność. Koło, które nadal stoi mocno na ziemi nie porusza się wcale, a przydałoby się. Do tego służą blokady. Wykorzystanie blokady spowoduje, że energię dostanie również to koło, które nadal jest na ziemi i sytuacja uratowana.
Blokady są różne ich skuteczność też jest rozmaita ale nie trzeba być konstruktorem maszyn aby zrozumieć i wykorzystać ogólne zasady. Najczęściej samochód ma tylko tylną blokadę - np. znane i lubiane patrole. Używanie przedniej blokady - np. mercedes G - wymaga znacznie większej wiedzy i rozeznania w terenie. Samochód skręca dzięki przednim kołom, dlatego użycie przedniej blokady bardziej naraża przedni napęd na uszkodzenie.
Jest jeszcze opcja centralnej blokady mechanizmu różnicowego. Tutaj też chodzi o przeniesienie napędu ale tym razem nie pomiędzy lewą i prawą stroną, tylko pomiędzy przodem a tyłem auta. Jeśli się ma blokadę centralnego mechanizmu różnicowego warto użyć przy stromych podjazdach lub na bagnistym terenie.
Nie wszystkie auta terenowe wyposażone są w blokady. Niektóre mają jakieś rozwiązania, których zadaniem jest zwiększenie dzielności auta w terenie dzięki częściowemu osłabieniu działania mechanizmu różnicowego. Najpopularniejsze to LSD. Nie jest to blokada tylko rodzaj zwiększenia tarcia. Tego się nie włącza, jest albo nie. Jak sprawdzić czy się ma? Przy najbliższej wizycie na podnośniku, pokręć kołem. Jeśli drugie zaczyna kręcić się w tą samą stronę - działa LSD. Jedno koło, ciągnie lekko drugie.
W nowoczesnych autach można spotkać jeszcze inne rozwiązania, np. automatyczne przyhamowywanie.

Wróćmy jednak do spraw praktycznych. Kiedy użyć blokady?
Gdy buksujesz, gdy jedno koło jest w powietrzu, gdy wjeżdżasz w bagno. Najrozsądniej jest od razu po wyjechaniu zwolnić blokadę. Każdy skręt to ogromne naprężenia, które o ile nie znajdą ujścia (uślizg) zwyczajnie ukręcą Ci coś w mechanizmie.

A co jeśli nie mamy blokady?
Przede wszystkim nie można jechać zbyt wolno. Oczywiście o ile teren na to pozwala. Energia kinetyczna pozwoli na przejechanie miejsc, w których się zabuksujesz przy zbyt wolnej jeździe.
A jeśli już się stało. Buksuje i nie jedzie? Trzeba zrobić coś aby koło buksujące uzyskało kontakt z podłożem. Podkładanie kamyków nie działa. Można rozbujać samochód na boki dodając jednocześnie gazu lub dociążyć odpowiednią stronę auta  zapraszając gapi do stanięcia na progach, zderzakach, gdzie się da.

Ten uproszczony opis nie wyczerpuje całej wiedzy dotyczącej tematu ale na początek wystarczy i mam nadzieję, że się przyda.

Udanych wojaży!

Brak komentarzy

Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego